Program

SciX 2020 is led by Conference General Chair Linda Yarlott and Program Chair Mary Kate Donais. We are pleased to announce the preliminary program for our SciX 2020 virtual experience. Check back for updates as the program is developed, and refer to the Program At-a-Glance for the overall meeting schedule.



LIVE STREAM CONTENT BELOW, AND ALSO CHECK OUT...


LIVE STREAM CONTENT

The SciX 2020 Live Virtual Conference consists of 8 plenary presentations from award winners and 12 featured oral sessions. Plenary presentations feature a 20-minute presentation and 10 minutes of live Q&A. Each day of the Tuesday-Thursday conference there are 2 concurrent sessions in the morning and 2 in the afternoon. The sessions feature five 12-minute talks and 30 minutes of live panel Q&A.

ALL TIMES SHOWN ARE EASTERN DAYLIGHT TIME. VIEW CONVERSIONS TO YOUR TIME ZONE.

PROGRAM IS SUBJECT TO CHANGE.

PRE-SCIX

Leading up to the live SciX virtual conference, we’ll be offering multiple activities like the following:

  • STEM in Art and Archaeology Virtual Happy Hour for Grad Students and Early Career Scholars (Thu, August 20)
  • Pre-SciX webinars including our Keynote Speaker (below) 
  • Kick-off activities on Monday, October 12 before the start of the live scientific program on October 13

    Keynote Lecture Webinar

    Exploring the Layers of Indigenous Australian Natural Pigments Using Spectroscopic and Nuclear Methods

    Rachel S. Popelka-Filcoff FRACI

    Inaugural Kimberley Foundation Minderoo Chair in Archaeological Science

    University of Melbourne


    Must be registered for the SciX 2020 virtual conference to attend the Keynote Lecture.

    TUESDAY, OCTOBER 13

    9:00 am – 10:15 am     Opening Remarks and Plenary Presentations 1 & 2

                                             Chairs: Linda Kidder Yarlott and Mary Kate Donais 

    9:00 am                          Opening Remarks

    9:15 am                          Plenary 1: Coblentz Society Clara Craver Award

                         Live Question & Answer with Presenter at 9:35 am

                         Claudia Conti

                         National Research Council Institute for the Conservation and Valorization of Cultural Heritage, Unit of Milan



    9:45 am                           Plenary 2: Society for Applied Spectroscopy Lester W. Strock Award

                         Live Question & Answer with Presenter at 10:05 am

                         Heidi Goenaga-Infante

                         LGC


    10:15 am                        Break/Change Channels

    10:30 am – Noon          Parallel Featured Oral Sessions

                                             Live Question & Answer with Presenters at 11:30 am

    Topics in Art/Archaeology/Forensics Part 1: Art Chemistry and Forensics

    Chairs: Robert Lascola and Peter Vandenabeele


    Presentations by:

    Karen Trentelman

    Catherine Matsen

    Marc Vermeulen

    McKenzie Floyd

    Moupi Mukhopadhyay

    Topics in Molecular Spectroscopy Part 1

    Presentations by:

    Francesco Simone Ruggeri

    Bernhard Lendl

    Roy Goodacre

    Barbara Rossi

    Hideo Itozaki


    12:00 pm – 1:00 pm   Break/On-demand Viewing/Special Programming

    1:00 pm – 2:30 pm     Parallel Featured Oral Sessions

                                           Live Question & Answer with Presenters at 2:00 pm

    Topics in Art/Archaeology/Forensics Part 2: Archaeological Chemistry

    Chairs: Andrew Zipkin and Jayde Hirniak

    Presentations by:

    Andrew Gillreath-Brown

    Gina Watkinson

    James Davenport

    Mathew Fox

    Jayde Hirniak


    Topics in Molecular Spectroscopy Part 2

    Chairs: Roy Goodacre and Sian Sloan Dennison

    Presentations by:

    Lixue Shi

    Amanda Haes

    Duncan Graham

    Jürgen Popp

    Zachary Schultz


    2:30 pm – on Recess/On-demand Viewing/Special Programming

    WEDNESDAY, OCTOBER 14

    8:00 am – 9:00 am      Plenary Presentations 3 & 4

    8:00 am Plenary 3:    FACSS Charles Mann Award for Applied Raman Spectroscopy

                        Live Question & Answer with Presenter at 8:20 am

                        50 years of biomedical application of Raman spectroscopy

                        Yuki Ozaki

                        Kwansei Gakuin University


    8:30 am                        Plenary 4: Applied Spectroscopy and SAS William F. Meggers Award

                          Live Question & Answer with Presenter at 8:50 am

                          Charge-Shifting Lock-In CCD Operation Combined with Shifted Excitation Raman Difference Spectroscopy

                          Kay Sowoidnich

                          Ferdinand-Braun-Institut

                                           Leibniz-Institut für Höchstfrequenztechnik

                                                    Presenting on behalf of Mike Towrie, Martin Maiwald, Bernd Sumpf, Pavel Matousek

    9:00 am – 11:30 am    Break/On-demand Viewing/Special Programming

    11:30 am – 12:30 pm  Plenary Presentations 5 & 6

    11:30 am                       Plenary 5: Spectroscopy Magazine's Emerging Leader in Molecular Spectroscopy Award

                         Live Question & Answer with Presenter at 11:50 am

                         Markita del Carpio Landry 

                         University of California, Berkeley


    12:00 pm                       Plenary 6: ANACHEM Award

                            Live Question & Answer with Presenter at 12:20 pm

                            Gary Blanchard

                            Michigan State University


    12:30 pm                       Break/Change Channels

    12:45 pm – 2:15 pm    Parallel Featured Oral Sessions

                                            Live Question & Answer with Presenters at 1:45 pm

    Topics in Atomic Spectroscopy Part 1

    Chair: Derrick Quarles and Ben Manard

    Presentations by:

    Nerea Bordel

    Todor Todorov

    Vassilia Zorba

    Lee Yu

    Matthieu Baudelet


    Topics in Chemometrics

    Chair: Peter Harrington and Federico Marini

    Presentations by:

    Hamid Abdollahi

    Betsy Jean Yakes

    Axel Mosig

    Peter Harrington

    Thomas Bocklitz


    2:15 pm                        Break/Change Channels

    2:30 pm – 4:00 pm     Parallel Featured Oral Sessions

                                           Live Question & Answer with Presenters at 3:30 pm

    Topics in Atomic Spectroscopy Part 2

    Chair: Derrick Quarles and Ben Manard

    Presentations by:

    Kaveh Jorabchi

    Roger Wiens

    Arne Bengtson

    Pavel Porizka

    Michael Wieser 


    Topics in Biomedical and Bioanalytical

    Chairs: Katherine Hollywood and Rohith Reddy


    Presentations by:

    Boris Mizaikoff

    Marloes Groot

    Aydogan Ozcan

    Regina Ragan

    Cristina Zavaleta


    4:00 pm – on               Recess/On-demand Viewing/Special Programming

    THURSDAY, OCTOBER 15

    10:00 am – 11:30 am  Parallel Featured Oral Sessions

                                            Live Question & Answer with Presenters at 11:00 am

    Topics in Education

    Chair: Christopher Harrison


    Presentations by:

    Renee Cole

    Regis Komperda

    Katarzyna Slowinska

    Abigail Waldron

    Jake Shelley     


    Topics in Pharmaceutical Analysis and Process Analytical Part 1

    Chairs: Jim Rydzak and Shawn Chen


    Presentations by:

    Brian Marquardt

    James Beattie

    Brian Rohrback

    Jeremy Shaver

    Katherine Belecki


    11:30 am Break/Change Channels

    12:00 pm – 1:00 pm   Plenary Presentations 7 & 8

    11:30 am                      Plenary 7: AES Lifetime Achievement Award Winner

                      Live Question & Answer with Presenter at 11:50 am

                      Philippe Renaud

                      EPFL 


    12:00 pm                      Plenary 8: AES Mid-Career Achievement Award

                   Live Question & Answer with Presenter at 12:20 pm

                   Alexandra Ros

                   Biodesign Institute at Arizona State University


    1:15 pm – 2:45 pm     Parallel Featured Oral Sessions

                                           Live Question & Answer with Presenters at 2:15 pm

    AES Topics in Electrophoresis

    Chairs: Wenwan Zhong and Aliaksei Boika


    Presentations by:

    Susan Lunte

    Blanca Lapizco-Encinas

    Alice White

    Juan Santiago

    Lisa Holland


    Topics in Pharmaceutical Analysis and Process Analytical Part 2

    Chairs: John Wasylyk and Anna Luczak 


    Presentations by:

    Oliver Fiehn

    Yasser Sabry

    Elvira Kadaub

    Xiaoyun Chen

    Rajeev Ram


    2:45 pm                       Break and Move to Closing Remarks

    3:00 pm                       Closing Remarks and Preview of SciX 2021

    • Linda Kidder Yarlott, 2020 General Chair
    • Mary Kate Donais, 2020 Program Chair
    • Robert Chimenti, 2021 General Chair
    • Jean-François Masson, 2021 Program Chair       


    3:30 pm                      Adjourn


    The Federation of Analytical Chemistry and Spectroscopy Societies (FACSS) and the SciX Conference organizers are dedicated to providing a professional, pleasant and harassment-free conference experience for everyone. View the full Code of Conduct. 

    ©2020 FACSS Analytical Science and Innovation | (856) 224-4266  
    FACSS 
    is  an exempt organization under Section 501(c)(3) of the Internal Revenue Code.

    Powered by Wild Apricot Membership Software